У світі таксі є важливим атрибутом транспорту. З його допомогою ми можемо швидко та зручно діставатися до будь-якої точки міста чи району. Незважаючи на активний розвиток громадського транспорту, до яких відносять трамваї, тролейбуси, автобуси і метро, таксі впевнено залишається затребуваним, що обумовлюється зручністю і функціональністю. Однак, напевно, багато людей задавалися питанням, звідки сталося таксі і якою є історія його розвитку.
Витоки таксі
Слово «таксі» походить з французького слова taximètre, що переклад означає «ціна», «плата», проте вже на початку ХХ століття стало позначати транспорт, який перевозить за гроші. Мало хто знає, проте історія таксі починається ще з Стародавнього Риму, де винахідливі римляни кріпили до воза складний механічний лічильник, що складається із зубчастих кілець з отворами, мішечком та скринькою. Позначенням відстані служили камінці, які поступово падали в ящик у міру проїзду певної відстані. Механізм діяв за рахунок того, що зубчасте колесо було з’єднане з віссю візка.
У більш сучасному розумінні таксі виникло на початку XVII століття, причому пальму першості заперечують англійці та французи. Англійці стверджують, що роком початку таксі вважається 1639, коли товариство місцевих кучерів отримало першу ліцензію на візництво, після чого на вулиці з’явилися чотириколісні екіпажі Hackney. Що ж до французів, всі вони також відзначають появу в них перших візників на початку XVII століття. За версією французів одна заповзятлива людина, яку звали Саваж,організував парк двомісних кінних екіпажів та вперше зареєстрував фірму з перевезення місцевих жителів.
Оплата за лічильником
Кінні екіпажі успішно розвивалися протягом 250 років, поки в 1896 візки не стали поступово замінюватися на автомобілі з бензиновим двигуном. При цьому протягом ще 20 років можна було одночасно бачити колісні екіпажі, запряжені кіньми та легкові автомобілі. Перші машини, оснащені таксометром, з’явилися на вулицях Лондона в 1907 році, після чого їх почали називати таксомоторками або скорочено таксі.
Популярність такої послуги з боку населення призвела до того, що французька компанія Renault навіть стала випускати спеціальні машини, призначені для перевезення пасажирів. Щоб відрізнити їх від інших моделей, вони отримали особливу конструкцію кузова, яка за своїм зовнішнім виглядом нагадувала фіакр — пасажирську закриту карету. Примітно, що на таких автомобілях шофер знаходився не всередині салону, а зовні, внаслідок чого йому доводилося використовувати одяг, що утеплює, і плащ для захисту від дощу.
Тепер ми знаємо, коли з’явилося таксі і звідки походить таке поняття. Наступним кроком розглянемо історію розвитку цього транспорту у Росії, куди він прийшов із деяким запізненням.
Особливості розвитку таксі
Раніше ці послуги були представлені візниками, які до середини 20-х років минулого століття возили пасажирів з використанням упряжки. Такі візники ділилися на дві великі групи:
- “Ваньки”. Візники, якими найчастіше були приїжджі сільські хлопці, які возили прикажчиків, дрібних чиновників та небагатих міщан
- “Лихачі”. Привілейовані візники, які мали покращені коляски на шинах-бутиках, а також використовували маститих коней. Їхніми послугами часто користувалися офіцери, купці та кавалери з дамами.
Цікаво відзначити, що існували також візники, які були на державній службі. Їх називали «голубчики» і вони також належали до привілейованого класу. Таких «таксистів» можна було відрізнити по форменому одязі. Вартість проїзду у них була середньою, між «Ваньками» та «Лихачами», тому вони також користувалися особливою популярністю у населення.
Якщо потрібно було перевезти великий і важкий вантаж, використовувалося спеціальне вантажне таксі, яке називалося ломовим.
Походження дорожніх шашечок таксі
Не менш цікавим є питання, звідки походять знамениті шашечки, якими позначаються таксі у всьому світі. Тут пальма першості належить США, оскільки цей знак було вперше зареєстровано та використано компанією «Checker» у Чикаго. При цьому її автор придумав знак, підглянувши емблему Формули I.
Таксі має досить цікаву історію, яка найкраще показує розвиток транспорту. Незважаючи на те, що досі точаться суперечки про те, в якому році з’явилося таксі, це ніяк не применшує їхньої затребуваності в сучасному світі.